نقش تمرکز در موفقیت داوطلبان 

 

 

 

 

 

 

 


در مواجهه با داوطلبان آزمون های ارشد مدیریت ، با یک دغدغه و نگرانی بزرگ روبرو هستیم. بخش قابل توجهی از آنها اعتقاد دارند که علیرغم اختصاص ساعات زیادی برای مطالعه، متاسفانه آن نتیجه ی مطلوب حاصل نمی شود. به راستی، ایراد این داوطلب چیست و چرا مزد زحمات خود را نمی بینند؟ به طور خلاصه باید گفت، مهمترین مشکل این گروه از دانشجویان محترم، فقدان یا ضعف تمرکزی آنهاست که به تشریح آن می پردازیم.

۱) تمرکز در مرحله ی مطالعه ی اولیه

هر داوطلب برای مطالعه و یادگیری باید در دور اول، مبانی و کلیات هر موضوع را یاد بگیرد و بهتر است از ورود به جزییات و حواشی بحث بپرهیزد. در این روش، قوه ی یادگیری او فعال شده و آماده ی پذیرش مطالب مهم تر خواهد بود. اگر داوطلب در این مرحله، تمرکز فکری یا ذهنی نداشته باشد، مبانی مطالعاتی او مخدوش بوده و در نتیجه امکان یادگیری مطلوب از بین خواهد رفت. 

۲) تمرکز در مرحله ی تسلط

در دور دوم مطالعه، داوطلب با هدف تسلط بر نکات مهم و کلیدی مطالعه می کند. در این دور، او از یادگیری کلی و جامع مطالب گذر کرده و به مباحث ظریف و جزیی می پردازد. بدیهی است، تمرکز بالا در این مرحله، توان یادگیری را افزایش داده و به تسلط بیشتر بر مطالب کمک خواهد نمود.

۳) تمرکز در مرحله ی مهارت

در سومین دور مطالعه، داوطلب در پی شناسایی نقاط ضعف و بر طرف نمودن آنها می باشد. این مرحله بسیار حساس و حائز اهمیت است. در واقع داوطلبانی که از این مرحله به سلامت عبور می نمایند بالقوه فرصت و شانس قبولی خواهند داشت زیرا آنها به پتانسیل و ظرفیت علمی مورد نظر رسیده اند.

۴) تمرکز در مرحله ی پاسخگویی

صرفنظر از یادگیری، تسلط و افزایش مهارت داوطلبان آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد، دقت و تمرکز بالای داوطلب در زمان پاسخگویی به سوالات است. شاید ایراد یا اشکال برخی از داوطلبان در این مرحله است. زمان آزمون و حساسیت در این نوبت، در بالاترین حد ممکن است. حال اگر داوطلب، در مدت آزمون تمرکز لازم را نداشته باشد، ممکن است علیرغم توانایی و مهارت بالای علمی خود به نتیجه مطلوب نرسد.

۵) تمرکز در مرحله ی تکمیل پاسخبرگ

این مرحله در عین سادگی بسیار فریبنده است. داوطلب سرمست از پاسخگویی به سوالات و با اطمینان و اعتماد به نفس بالا شروع به وارد نمودن پاسخ ها به برگه ی خود می نماید و به علت خوشحالی یا بی دقتی محض و فقدان تمرکز کافی، متاسفانه در وارد نمودن گزینه ها دچار اشتباه مهلک و غیر قابل جبران می شود.

 

خاتمه:

قوه و نیروی تمرکز، در موفقیت داوطلبان نقش غیرقابل انکاری دارد. حال برای مراقبت و پاسداری از این عنصر ارزشمند لازم است:

۱- حواشی زندگی خود را به حداقل برسانیم.

۲- مباحث و موضوعات فرعی و غیر اساسی را به صورت موقت از زندگی خود دور کنیم.

۳- منابع مطالعاتی ما هدفمند و در مسیر موفقیت مان باشد.

۴- حداقل تا روز آزمون از تکنولوژی و امکانات تفریحی روز به دور باشیم مثل ماهواره، موبایل، اینترنت، وایبر، تلگرام و … مگر در جهت رفع نیازهای علمی.

۵- هر آنچه که به قدرت تمرکز و حافظه ی ما لطمه می زند را دور بریزیم.

 

مسعود یگانه