همه چیز آماده است ولی، انگار نه انگار...پرافتخارترین مرکز تخصصی کنکور مدیریت

 

« ... ما به اوّل بودن عادت کرده‌ایم ... » 

 

 

 


 


 

10 راهکار برای آسان کردن آغاز مطالعات


در روزهایی به سر می بریم که می توان آن را زمان گرم کردن داوطلبان نام گذارد. نه تنها به خاطر گرمای تابستان بلکه به خاطر شباهتی که این زمان به ساعات قبل از شروع یک مسابقه دارد. بله درست است. واژه گرم کردن در هنگام ورود به هر چالشی صدق می کند و از آنجا که شرکت در آزمون کنکور کارشناسی ارشد نیز یک چالش محسوب می گردد، حتما شامل مرحله ای می گردد که طی کردن آن در ابتدای مطالعات برای بسیاری از افراد لازم به نظر می رسد.

اما چرا گرم کردن؟!

دلیل اصلی انتخاب این موضوع برای نوشتار حاضر، نه به خاطر مهمتر بودن آن از سایر موضوعات بلکه بیشتر به دلیل احساس نیاز داوطلبان در بازه زمانی فعلی است. چرا که در قلمرو موضوعات مربوط به کنکور کارشناسی ارشد، اگر بنا بر مهم تر بودن باشد، پرداختن به موارد مربوط به رسالت، هدفگذاری و برنامه ریزی، شایسته تر است. در این روز ها، حالتی ذهنی برای بسیاری از داوطلبان به وجود می آید که در قالب سوالاتی مربوط به آغاز مطالعات و چرایی عدم توانایی آن نمود پیدا می کند. قبل از رسیدن به آغاز مطالعات، طی کردن مراحل تصمیم گیری و برنامه ریزی که در سطور بعد به طور خلاصه به آن پرداخته خواهد شد، کمکی شایان به شروع مطالعات خواهد کرد و در واقع می توان علت بسیاری از کاستی ها از آغاز مطالعات تا زمان کنکور را در نپرداختن توجه کافی به این مراحل جستجو کرد. مرحله اول ،همان فرآیند تصمیم گیری در خصوص شرکت در کنکور کارشناسی ارشد است. فرآیند تصمیم گیری درواقع در نتیجه شناسایی یک مساله و جستجو در جهت انتخاب بهترین راه حل برای آن آغاز می گردد . در فرآیند های حل مساله ، پس از مرحله مساله یابی ، مرحله شناخت و جستجوی اطلاعات آغاز می گردد. در هر صورت ، صرف زمان و منابع در بازه زمانی 4 تا 9 ماه، نیاز به دلیلی عقلایی و مبتنی بر منطق خواهد داشت. فرض بر این است که یک داوطلب کنکور ، مساله یا نیازی را در زندگی خود شناسایی کرده است و در نتیجه وارد این مرحله شده است.

در این مرحله است که شما مشخص می کنید آیا شرکت در کنکور کارشناسی ارشد در راستای دلیل چرایی شما یا همان رسالت زندگی شما هست یاخیر؟( البته اگر پیش از این، رسالت خود را تعیین کرده باشید.) و اینکه آیا کنکور کارشناسی ارشد، پاسخی منطقی و کافی و درخور مساله شناسایی شده است یا خیر؟ به عنوان مثال اگر مساله فعلی شما کسب درآمد بیشتر باشد، امکان دارد بدیل های بهتری در دسترس شما باشد که سایرین به آن دسترسی ندارند. اگر از طریق یافتن بدیل های ممکن، جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری منطقی نتیجه گرفتید که بهترین بدیل ممکن همین است ، می توان گفت شما از همین ابتدا امتیازی بسیار مهم نسبت به سایرین دارید.  در صورتی که پس از مرحله تصمیم گیری ، نتیجه شما، شرکت در آزمون کارشناسی ارشد باشد،خروجی آن، مرحله برنامه ریزی برای این آزمون است.

در مرحله برنامه ریزی است که شما انگیزش و نیازهایی را که در نتیجه شرکت در کنکور کارشناسی ارشد ، ارضاء می شوند به صورت دقیق تر مشخص و مکتوب می کنید. اهداف و نتایج مورد انتظار خود  را از شرکت در کنکور کارشناسی ارشد با توجه به شناخت از شخصیت و شرایط محیطی خود ، مشخص می کنید و سپس آنها را به اهداف سه ماهه، ماهیانه، هفتگی و روزانه خرد می کنید و نیز در همین مرحله است که پیش نیازها، ابزار، شرایط محیطی و رویه های اجرایی که برای رسیدن به اهداف مورد نظر مورد نیاز است مشخص و مکتوب می کنید. همه این مراحل نیاز به شناخت و جمع آوری اطلاعات در سطح جزئی تر از فرآیند تصمیم گیری دارد. به عنوان مثال شناخت توانایی خودتان، شناخت منابع زمانی قابل تخصیص، شناخت گستره اقدامات لازم برای موفقیت در کنکور، شناخت منابع مطالعاتی، اساتید و ...

با اینکه برنامه ریزی، فرآیند مستمر است و تا زمان کنکور ادامه خواهد داشت، اما به طور کلی دو مرحله تصمیم گیری و برنامه ریزی اولیه برای بسیاری از داوطلبان به صورت گذرا و بدون توجه کافی طی می شود. در واقع به این صورت است که این داوطلبان ناگهان خود را در ابتدای خط مسابقه ای می بینند که شناخت و آمادگی کافی برای آن ندارند.

در هر صورت، هدف از ذکر مقدمه بالا، تاکید بر این نکته بود که قبل از شروع مطالعات، به طور خلاصه چه اقداماتی باید انجام پذیرد. حال با این فرض ، برخی از داوطلبان این سوال را در ذهن خود دارند که من تصمیم خود را گرفته ام، تمام منابع مطالعاتی را نیز تهیه کرده ام و الان از خود انتظار دارم که مطالعات را شروع کنم اما چرا نمی توانم؟!

پاسخ این سوال را در دلایل ایجاد آن به اختصار توضیح می دهیم:

  1. شما به راحتی می توانید مطالعات را شروع کنید اگر ترس و نگرانی را کنار بگذارید:

متاسفانه مفهوم موفقیت در ذهن برخی افراد، مانند انجام کاری بزرگ، دشوار در زمان کم و با قدرتی فوق العاده است. همین برداشت اشتباه یکی از دلایل مهم عدم رشد در بسیاری از مسیر های زندگی است. اینکه حتما دستیابی به یک هدف باید با قدرت بسیار زیاد شروع شود ، تنها موجب می گردد به علت عدم سازگاری شرایط و عدم آمادگی، فرد شروع کار را دائما به فردا بیندازد چون نگران این است که کاری بس دشوار را در پیش رو خواهد داشت. برخی از افراد با تجسم اشتباه حجم کار زیادی که باید در ابتدا انجام دهند دچار نگرانی و ترس از شکست بیهوده می گردند. این در حالی است که موفقیت در نتیجه شروع انجام تغییرات کوچک و برنامه ریزی شده و هدفمند و افزایش تلاش ها در بلند مدت به گونه ای به دست می آید که این تلاش ها به عادت هایی لذت بخش در زندگی تبدیل گردد. شروع مطالعات  در ابتدای مسیر، الزاما نه با 5 ساعت مطالعه در روز بلکه می تواند تنها با 30 دقیقه مطالعه در روز انجام شود به شرط آنکه هر چه زودتر این کار انجام شود. چرا که به تاخیر انداختن شروع مطالعات در واقع همان بزرگتر کردن سنگی است که لازم است برداشته شود و هر چه دیر تر مطالعات را شروع کنید، آغاز آن دشوارتر خواهد شد. مراحل تصمیم گیری و برنامه ریزی فرصت مناسبی برای تفکر است اما اکنون زمان اجرا است. در زمان اجرا هر چه بیشتر فکر کنید و آغاز را به تاخیر بیاندازید ، بر نگرانی شما افزوده خواهد شد و برعکس هر چه زودتر مطالعه را شروع کنید ، ادامه کار آسان تر خواهد بود. برخی افراد خود را در محاصره کوهی از کتب می پندارند که گویی قرار است همه این کتب را یک جا مورد مطالعه قرار دهند. اطراف خود را به صورت منظم خلوت کنید و کتابهایی را در دسترس قرار دهید که قرار است در ابتدا به مطالعه آن ها بپردازید.  بنابراین مطالعات را با زمان کمی در روز آغاز کنید به صورت برنامه ریزی شده و هدفمند، آن را افزایش دهید.

  1. شما  به راحتی می توانید مطالعات را شروع کنید اگر عادت های خود را تغییر دهید:

شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که برای انجام کاری برنامه ریزی کرده اید اما در زمان انجام آن کار ، متوجه شده اید که درگیر انجام کار دیگری هستید یا اینکه زمانی برای شما باقی نمانده است تا کار اصلی را انجام دهید. در واقع این امر در بسیاری اوقات به صورت نا خودآگاه پیش می آید و علت آن هم عادت های فعلی در زندگی است. موفقیت در کنکور نیاز به انضباط شخصی و پایبندی به برنامه تهیه شده دارد. بسیاری از عادت های فعلی ما در زندگی ، با این انضباط در مغایرت هستند و لازم است که تغییر کنند. اگر شما می خواهید با 30 دقیقه در روز مطالعات خود را شروع کنید، توجه کنید که چه کارهای روزمره شما بی فایده بوده و نتیجه ای را برای شما ندارند. زمان های پرت خود را مشخص کنید و استفاده بهینه از آن ها را شروع کنید. سرگرم شدن به کارهای بیهوده موجب غفلت شما از هدف اصلی و گذر زمان و سستی شما در پایبندی به برنامه مطالعاتی خواهد بود. در این صورت با همان 30 دقیقه در روز اول مطالعاتی، می توانید کار خود را آغاز و به تدریج ، با دریافت بازخورد مثبت و با استفاده بهینه از زمان های از دست رفته، مطالعات خود را افزایش دهید.

  1. شما  به راحتی می توانید مطالعات را شروع کنید اگر فضای ذهنی خود را  به فضای مطالعاتی نزدیک کنید:

برای مطالعه مستمر شما نیاز به تمرکز دارید. این یعنی اینکه در یک مکان مناسب و در زمان مشخص شده بتوانید ذهن خود را معطوف به مطالب مطالعاتی کنید. تا زمانی که نتوانید ذهن خود را به گونه ای آماده کنید که در زمان مشخص، بتواند بر مطالعات کنکور تمرکز کند، هر بار که تصمیم به شروع مطالعه می کنید ، به علت عدم تمرکز ذهنی، به همه چیز فکر خواهید کرد جز مطالب مورد مطالعه و به علت ناخوشایند بودن این حالت، ادامه مطالعه را رها خواهید کرد. بنابراین سعی کنید تا می توانید در زمان مطالعه ذهن خود را از هر چیز دیگر جز درس ، فارغ کنید تا با تمرکز مطالعات خود را آغاز کنید.

  1. شما به راحتی می توانید مطالعات را شروع کنید اگر پیش نیازهای آن را فراهم کنید:

با خودتان صادق باشید. ببینید مطالعه در چه شرایطی برای شما لذت بخش تر است.( به این دلیل واژه لذت بخش را انتخاب کردم چون اعتقاد دارم هر فردی در صورت فراهم آوردن شرایط مورد نیاز و علاقه به مطالب مورد علاقه و مورد نیاز واقعی، می تواند از مطالعه لذت ببرد.) اگر نیاز به محیطی آرام دارید از همین ابتدا به دنبال آن باشید. اگر نیاز است که همکاران ،خانواده و اطرافیان خود را توجیه کنید که در زمان مطالعه به شما مراجعه نکنند، حتما از همین ابتدا با برنامه ریزی انجامش دهید. در هر صورت  شروع هر کاری نیاز به پیش نیاز هایی دارد. توجه داشته باشید شما قرار نیست روز اول چند ساعت در روز مطالعه کنید بلکه با تخصیص زمان کم و شروع مطالعات ، نتایج مثبت خود را نشان خواهند داد و خود به خود موجب افزایش انگیزه شما و تامین شرایط مورد نیاز خواهد شد.

 

  1. شما  به راحتی می توانید مطالعات را شروع کنید اگر درسی را برای شروع انتخاب کنید که از آن لذت می برید:

بهتر است که مطالعات خود را با درسی شروع کنید که به آن علاقه دارید. در این صورت کار شما آسان تر خواهد بود. به نحوه حرکت خودرو دقت کنید. شروع حرکت با استفاده از کوچکترین دنده در جعبه دنده آغاز می شود. اگر هنگامی که خودرو ایستاده است و شما بخواهید با دنده 4 ، حرکت خود را آغاز کنید ، فشار زیادی به موتور خودرو وارد خواهد شد. مجددا تاکید می کنم دریافت نتایج مثبتی که در ابتدای مسیر می گیرید، موجب ادامه حرکت شما با سرعت بیشتر در سایر دروس نیز خواهد شد.

  1. شما  به راحتی می توانید مطالعات را شروع کنید مگر اینکه در صورت نیاز به یک فعال کننده یا همراه، آن را فراهم کنید:

علی رغم اینکه این مورد، یکی از پیش نیازها است اما به دلیل اهمیت، آن را در یک بند جدا ذکر کردم. منظور از فعال کننده، می تواند یک دوست، یک مشاوره، مطالعه یک مطلب انگیزشی یا شرکت در کلاس های آموزشی باشد. برخی از افراد به خصوص آن هایی که برونگرا هستند، انرژی خود را از اطرافیان و محیط خود دریافت می کنند و به همین دلیل حضورداشتن در فضایی مرتبط و ارتباط یا مشاهده افرادی که مانند شما در حال تلاش برای رسیدن به هدفی مشترک هستند، می تواند در  ایجاد حس رقابت و به راه انداختن شما نقشی موثر داشته باشد ( البته همانطور که ذکر شد برای برخی از افراد) .

 به هر حال هنگامی که با مشاهده افراد در حال مطالعه در کلاس ها یا کتابخانه ها، این موضوع را درک کنید که باید و باید مطالعات را آغاز کنید تا به اهداف خود برسید، آغاز حرکت شما سریعتر انجام خواهد شد. همچنین شرکت در کلاس های کنکور، حتی اگر در یک درس باشد، به علت الگوی برنامه ریزی شده تدریس و حضور سایر دانشجویان و نزدیکی شما به فضای کنکور در آغاز مطالعات شما موثر خواهد بود.

 

  1. شما  به راحتی می توانید مطالعات را شروع کنید اگر مرحله تصمیم گیری را در ابتدای مسیر به خوبی طی کرده باشید:

همان گونه که در ابتدای این نوشتار، ذکر آن رفت، طی کردن صحیح مراحل تصمیم گیری و برنامه ریزی ، نقشی بسیار موثر در کل مسیر مطالعاتی خواهد داشت. برخی افراد به این دلیل در شروع مطالعات تردید دارند چون دقیقا نمی دانند به چه علت باید آن را انجام دهند. مطالعات و موفقیت در کنکور ، کدام مساله آن ها را حل خواهد کرد؟ بنابراین حتما به این سوال پاسخ دهید و مهمتر از آن، این پاسخ خود را مکتوب کنید و در محلی پیش روی خود قرار دهید. در صورتی که بدانید به چه منظور باید تلاش کنید و به آن اعتقاد داشته باشید، شروع مسیر برای شما آسانتر و مطمئن تر خواهد بود.

  1. شما  به راحتی می توانید مطالعات را شروع کنید اگر انگیزش کافی را در نتیجه مرحله برنامه ریزی و تصمیم گیری در خود ایجاد کرده باشید:

باز هم باید به انگیزش پرداخت. چرا که از چنان اهمیتی برخوردار است که غفلت از آن، هزینه ای بس گزاف در بر خواهد داشت. شما می خواهید پس از اعلام نتایج کنکور ، چه وضعیتی داشته باشید. می خواهید سال آینده در این هنگام خود را برای تحصیل در چه دانشگاهی آماده کنید. می خواهید در دانشگاه چه مسیری را طی کنید و پس از دانشگاه چگونه از نتایج زحمات خود به منظور بهبود وضعیت زندگی خود و دیگران استفاده کنید. در نهایت همه این ها چگونه به رسالت و نیروی چرایی زندگی شما متصل می گردد. یک تصویر ذهنی از حالت مطلوب خود بسازید و آن را به صورت مکتوب توصیف کنید. این موضوع را جدی بگیرید. افراد موفق چه به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه این کار را انجام داده اند. این توصیف مکتوب را به صورت روزانه مرور کنید و تصویر را در ذهن خود ایجاد کنید. در این صورت شروع مطالعات ، آغاز  یکی از مسیرهایی است که در نهایت منتهی به رسالت زندگی شما خواهد شد.با تصور حالت مطلوب در ذهن خود که از کسب نتیجه مناسب در کنکور کارشناسی ارشد بدست خواهد آمد، موجب ایجاد اشتیاق لازم برای شروع مطالعات خواهد شد.

 

  1. شما  به راحتی می توانید مطالعات را شروع کنید اگر بدانید از کجا باید شروع کنید و ابهامی در خصوص مسیر پیش رو نداشته باشید:

عدم شناخت، ابهام و تردید به دنبال می آورد. بنابراین در مرحله برنامه ریزی با جمع آوری اطلاعات و بهره گیری از مشاورین خبره ، در شناخت صحیح  و تعیین رویه اجرایی مسیر پیش رو کوشا باشید. در این صورت می دانید که چه مراحلی را باید طی کنید و پس از شروع مطالعات باید چه کاری انجام دهید. باز هم این شناخت خود را به صورت مکتوب داشته باشید و دائما به خود یادآوری کنید که برای موفقیت باید چه کاری انجام دهید و در صورت تاخیر در شروع ، به چه صورت در رسیدن به هدف خود دچار مشکل خواهید شد. به هر حال گاهی اوقات برای شروع حرکت میزانی استرس لازم است. همینطور برعکس اگر زودتر مطالعه خود را شروع کنید در مراحل انتهایی ، نتیجه ای بهتر خواهید گرفت.

  1. شما  به راحتی می توانید مطالعات را شروع کنید اگر نگرش خوبی نسبت به مطالعه داشته باشید:

متاسفانه ، آمار سرانه مطالعه در کشور ما وضعیت مناسبی ندارد که البته علل آن متفاوت است. اما نوع نگرش به مطالعه یکی از عوامل تاثیر گذار در مطالعه افراد است.

اگر به این موضوع اعتقاد داشته باشیم که مطالعه کتاب مفید، به هر منظوری و در هر موقعیت شغلی و زندگی، در موفقیت و بهبود وضعیت ما تاثیر خواهد داشت، کتاب ها را در آغوش خواهیم گرفت. در این صورت کافی است که کتاب را باز کنیم و از صفحه اول ان شروع به مطالعه کنیم. مطالعه کتاب یکی از عادت های مفیدی است که متاسفانه در بسیاری از ما فراموش شده است و همه ما باید آن را در خود را تقویت کنیم. حال چه به منظور شرکت در آزمون کنکور باشد یا به هدف های دیگر. ارزش کتاب زمانی مشخص خواهد شد که به مطالعه آن بپردازیم، مطالب آن را آموخته و در عمل به کار بگیریم. توجه کنیم بسیاری از مطالب موجود در کتاب های کنکور، در حوزه کاری و زندگی هم کاربرد عملی خواهند داشت. مطالعه در این مسیر را به صورت یک مسیر صرفا تئوریک در نظر نگیرید بلکه به دنبال آن باشید که با آغاز مطالعات و کسب دانش بیشتر، کیفیت زندگی خود را بهبود دهید.

نتیجه گیری:

توجه داشته باشید که با رعایت موارد فوق  و با گرفتن نتیجه مثبت در ابتدای راه، دریافت بازخودر مثبت و تلاش بیشتر شما به صورت صعودی افزایش خواهد یافت تا به ظرفیت کامل خود دست بیابید. برای غلبه بر نیروی اصطکاک ساکن خود در ابتدای مسیر مطالعاتی می توانید از روش های مختلف از جمله موارد فوق استفاده نمایید. توجه نمایید که عامل اصلی در به کار گیری آن ها اراده و پشتکار حاصل از نیروی انگیزش شماست. پس از آغاز حرکت شما که با صرف نیرو و تلاش شما حاصل شده است، از سکون مجدد ، پرهیز نمایید. چرا که برای حرکت مجدد ، نیاز به صرف نیروی بیشتری خواهید داشت. تلاش شما منجر به کسب نتایج خوب می گردد و این نتیجه خوب موجب تقویت انگیزش و در نهایت موجب افزایش تلاش شما خواهد شد. با سکون مجدد این چرخه را از حرکت نیندازید.

 

« هنگامی که بیش از حد به آغاز مسیر فکر کنید، تنها نگرانی خود را افزایش می دهید. پس از آغاز ، از مسیر خود لذت خواهید برد. »