کنکور همان امتحان است اما ...پرافتخارترین مرکز تخصصی کنکور مدیریت

 

« ... ما به اوّل بودن عادت کرده‌ایم ... » 

 

 

 


 


 

چرا آمادگی برای کنکور متفاوت از یک امتحان معمولی است؟


چه خوب است که در ابتدای مسیر مطالعاتی کنکور، با تفکر و بررسی، پاسخ این سوال را بیابیم. موضوعی که بسیاری از داوطلبان به آن توجه نمی کنند و موجب غافلگیری آنان در طول مطالعه برای کنکور می شود.چرا که از الگوی مطالعاتی دانشگاهی برای آزمون کنکور استفاده می کنند.

حال سوال اینجاست: چرا گاهی اوقات، افرادی که نزدیک به 16 سال از گذشته خود را به مطالعه تخصیص داده اند، در برنامه ریزی برای کنکور دچار تردید و سردرگمی و یا اشتباه می شوند؟ واقعیت این است که بین الگو و مسیر مطالعه برای آزمون ارشد، مطالعه دروس دانشگاهی، مطالعه کنکور لیسانس، و مطالعه دروس دبیرستان تفاوت هایی وجود دارد چون هر یک از این 4 مورد ویژگی های خاص خود را دارند. هدف از این نوشتار، پرداختن به تفاوت های دو مورد اول است.

در این نوشتار کوتاه، به اختصار ، سه مورد از مهمترین تفاوت های آزمون کنکور و امتحانات دانشگاهی معرفی شده و در پایان هر یک از تفاوت ها، اشاره کوتاهی به راه چاره بهره گیری از این تفاوت شده است. با ما همراه باشید:

  1. ارزیابی نسبی و اررزیابی مطلق :

اگرشما بخواهید در آزمون کنکور ، به نتیجه مناسبی دست بیابید، باید در مقایسه با دیگر شرکت کنندگان کنکور و در مجموع عملکرد بهتری داشته باشید و این عملکرد بهتر به معنی بدست آوردن تراز کل بهتر نسبت به سایر داوطلبین است.  در حالیکه در امتحان دانشگاهی ، نمره شما به تنهایی مورد ارزیابی قرار می گیرد و تنها در صورت اخذ حداقل نمره قبولی، درس مورد نظر را  می گذرانید و این موضوع ارتباطی به نمره سایر افراد ندارد. بنابراین در کنکور نیازی نیست که شما در همه دروس عالی باشید بلکه باید معدل درصد بهتری نسبت به دیگران بدست بیاورید. اگر تاکنون تصور مطالعه تمام منابع تمام دروس را به صورت کامل و 100 درصد در ذهن داشته اید ، لطفا این تصور را کنار بگذارید چون در این صورت احتمال عدم موفقیت افزایش خواهد یافت.

راه چاره: میانگین وزنی درصد دروس رتبه های دو رقمی و تک رقمی در بازه حدودی 30 تا 50 درصد قرار می گیرد. سعی نمایید این واقعیت را در نگرش خود به آزمون کنکور بپذیرید که برای موفقیت در این آزمون ، نیاز دارید که با انتخاب استراتژی و اولویت بندی مناسب دروس، با توجه به نقاط قوت و ضعف خود و همچنین  با  تمرکز بر مطالعه و مرور مهمترین بخش های  دروس آزمون، به میانگین مورد نظر دست پیدا کنید. در نهایت اینکه کاربرد قانون پارتو را می توانید به خوبی در آزمون کنکور تجربه کنید.

  1. مدت زمان مسیر مطالعاتی :

در مسیر مطالعاتی برای امتحانات دانشگاهی ، شما در بیشترین حالت( که البته کمتر اتفاق می افتد!) در طول 4 ماه، درس مورد نظر را مطالعه می کنید و بسیاری افراد هم در چند شب مانده به امتحان کل مطالب را به خاطر سپرده و در جلسه امتحان حاضر می شوند. این در حالی است که برای آزمون کنکور و به منظور به خاطر سپاری حجم زیاد مطالب ، نیاز به مدت زمان بیشتری است و این یعنی اینکه شما باید به صورت پیوسته و در بازه زمانی 4 تا 9 ماهه، با یادگیری ، تثبیت، تست و مرور مداوم، به سطح مناسب تسلط بر مطالب برسید. در واقع کار شما در چند روز جمع نمی شود و تلاش شما باید به صورت پیوسته و مستمر تا آزمون ادامه یابد. در مقام یک مثال ، آزمون کنکور مانند یک طرح سرمایه گذاری است که پس از تلاش و سرمایه گذاری مدت دار در زمان و به مقدار مناسب، به بازده مورد نظر خود می رسید.

راه چاره: هدفگذاری و برنامه ریزی صحیح، تبدیل عادات غلط به عادات خوب،  حفظ و بهبود روند مطالعه و پیوستگی آن ، ارزیابی و بهبود مستمر عملکرد ، کلید استفاده از این ویژگی کنکور است. به گونه ای حرکت کنید که در جلسه کنکور در بالاترین سطح آمادگی قرار داشته باشید. استفاده از تکنیک های انگیزشی ، حفظ ارتباطات اجتماعی و تعادل در تخصیص زمان به امور زندگی را  به منظور حفظ سطح روحیه و انگیزش در طول مطالعات مد نظر قرار دهید. از پیوستگی مطالعات غافل نشوید حتی اگر به یک ساعت مطالعه در روز محدود شود. این موجب ادامه حرکت و در نهایت افزایش مجدد تلاش شما خواهد شد. توجه داشته باشید در طول مطالعه چند ماهه برای آزمون، کسی به شما پاداش نخواهد داد. پاداش اصلی پس از کسب نتیجه مناسب در آزمون نصیب شما خواهد شد. بر نتیجه ای که می خواهید از آزمون بدست آورید تمرکز کنید و مطمئن باشید که پاداش نهایی، ارزش همه تلاش ها را خواهد داشت. بنابراین با اجرای موارد فوق اجازه ندهید مدت زمان نسبتا طولانی مطالعه کنکور، موجب استهلاک، ناامیدی و از دست دادن انگیزه شما گردد.

  1. تنوع دروس،حجم مطالب  و آزمون جامع تستی :

درک صحیح و ملاحظه  این موضوع که شما باید در طول 150 دقیقه آزمون کنکور، آمادگی علمی، روحی و ذهنی کافی را جهت پاسخ گویی به سوالاتی که از چندین درس طراحی شده اند داشته باشید، قطعا یکی از عوامل موفقیت شما است. در جلسه آزمون کنکور نیاز است از مطالبی که دربازه زمانی چند ماهه از چند درس متفاوت یا مشابه آموخته و به خاطر سپرده اید از طریق فرآیند ذیل در پاسخ گویی به هر سوال بهترین استفاده را داشته باشید: مطالعه صحیح سوال(اول) ، درک منظور سوال (دوم) ، تعیین بخش درسی مربوط به سوال (سوم) ، یادآوری سریع مطلب مربوطه (چهارم)، تصمیم گیری در خصوص پاسخ یا عدم پاسخ به سوال(پنجم) ،تحلیل یا محاسبات مورد نیاز(ششم) ،مطالعه گزینه ها(هفتم) ، انتخاب گزینه صحیح(هشتم)و علامت زدن صحیح در پاسخ نامه(نهم) . ضمن اینکه پس از تغییر درس باید تمرکز ذهنی بر روی درس جدید قرار گیرد. این در حالی است که در امتحانات دانشگاه، در هر آزمون از ابتدا تا انتها، تمرکز ذهنی صرفا بر روی یک درس می باشد. علاوه بر این، دامنه مطالب مورد مطالعه در کنکور، در اکثر دروس بیشتر از درس های دانشگاهی است. در این خصوص ، دروس تئوری های مدیریت، اقتصاد و زبان انگلیسی مثال های خوبی هستند.

راه چاره: لازم  است در طول مسیر مطالعاتی ، طبقه بندی مناسبی از مطالب دروس مختلف در ذهن خود داشته باشید و با مرور و آزمون های مکرر، توانایی و سرعت پاسخ گویی صحیح و تمرکز بر دروس متفاوت را در خود ایجاد کنید تا پس از اتمام تست های هر درس، بتوانید بر مطالب درس بعدی تمرکز نمایید. در این خصوص ، شرکت در آزمون های آزمایشی و شبیه سازی شرایط کنکور بسیار موثر خواهد بود.

سخن پایانی :

اگر واقعا برای کسب رتبه برتر در کنکور تلاش می کنید و  تصمیم خود را گرفته اید، توجه داشته باشید صرف کوشش، زمان و هزینه فرصت قابل توجه در بازه زمانی چند ماهه آمادگی برای کنکور آن قدر ارزشمند است که هزینه سعی و خطا و عدم بهره مندی از تجربه و دانش خبرگان را بسیار افزایش خواهد داد.

در سال های اخیر منابع اطلاعاتی در خصوص الگوی صحیح پیمودن مسیر کنکور کارشناسی ارشد مدیریت افزایش یافته و در دسترس است. در زمان باقیمانده به شروع کلاس ها ، حتما از منابع اطلاعاتی معتبر استفاده کنید تا با آگاهی و شناخت صحیح به این مسیر قدم بگذارید. پس از این شناخت، مسیر را با اطمینان آغاز کنید و به یاد داشته باشید که:

« پایان هر مسیر در آغاز آن است »

 

 

محمدمهدی ابراهیمی ؛ رتبه 1 کنکور ارشد مدیریت در سال 97