گرایش های مدیریتپرافتخارترین مرکز تخصصی کنکور مدیریت

 

« ... ما به اوّل بودن عادت کرده‌ایم ... » 

 

 

 


 


 

برای انتخاب گرایش باید اطلاعاتی را در مورد آنها داشته باشید. در اینجا توضیحات مختصری در مورد گرایش های مختلف مدیریت ارائه می گردد.


مدیریت بازرگانی

 فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد در گرایش مدیریت بازرگانی باید بتوانند طراحی سیستم‌های فروش و بازاریابی برای کالاهای موجود، ایجاد بازار جدید برای محصولات در چرخه سیستم‌های دولتی و خصوصی و همچنین ارایه خدمات جدید و متنوع در زمینه تولید را انجام دهند. وزارت بازرگانی، واحدهای تولیدی بزرگ، ادارات دولتی و هر واحد صنفی که نیاز به مدیر بازاریابی و فروش داشته باشد، از مراکز جذب فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌باشد.

مدیریت بازرگانی شامل گرایش های : 1-بازاریابی 2-بازرگانی بین المللی 3-تجارت الکترونیکی، 4-مدیریت استراتژیک 5-بازرگانی داخلی  6-کارآفرینی می باشد.

 

مدیریت دولتی

فارغ‌التحصیلان گرایش مدیریت دولتی باید دارای توانمندی‌هایی نظیر برنامه‌ریزی و اجرای آن، سازمان‌دهی کارکنان، تعیین عملیات استخدامی پرسنل و نظارت و رهبری واحدها باشند. معمولاً فارغ‌التحصیلان این گرایش در موسسات دولتی و خدمات عمومی مشغول به کار می‌شوند. 

مدیریت دولتی شامل گرایش های : 1- توسعه منابع انسانی  2-طراحی سازمان های دولتی  3-بودجه و مالی عمومی  4-خط مشی گذاری عمومی  5-مدیریت پیشرفت و توسعه شهری و روستایی  6-مدیریت تحول   7-مدیریت رفتار سازمانی می باشد.

 

مدیریت صنعتی

شاید یکی از دلایلی که صنایع کوچک و بزرگ ما دچار مشكلات عدیده می‌باشند، عدم وجود مدیران صنعتی در رأس این واحدها باشد. فارغ‌التحصیلان گرایش مدیریت صنعتی با استفاده از شناخت خود از مسائل مالی و همچنین رفتاری نیروهای سازمان‌ها، می‌توانند در هدایت واحدهای صنفی مختلفی مفید باشند و راندمان واحدهای تحت نظر خود را بالا ببرند.

مدیریت صنعتی شامل گرایش های : 1-تحقیق در عملیات  2-تولید و عملیات   3-مدیریت عملکرد   4-مدیریت زنجیره تامین   5-مدیریت کیفیت و بهره وری   6-مدیریت پروژه می باشد.

 

مدیریت تکنولوژی

تخصصي ميان رشته‌ای است که علوم پايه، مهندسي و دانش و روش‌های مديريت را يکپارچه كرده و بر تکنولوژی به عنوان عامل خلق ثروت تأکید می‌نمايد.
امروزه تكنولوژی(فناوری) اصلی‌ترين عامل توليد ثروت و  ثروت نيز داشته‌ای ارزشمندتر از پول است كه می‌تواند عواملی همچون دانش، استفاده مؤثر از منابع، حفظ منابع طبيعی و ساير عوامل مؤثر در ارتقاء استاندارد و كيفيت زندگی را شامل شود لذا رشته ای که بتواند دانش انسان را در مباحث و موضوعات وابسته به فناوری نظیر پیش بینی، انتخاب، انتقال، توسعه فناوری و نیز صدور و تجاری نمودن فناوری ارتقاء دهد، از توجه ویژه ای برخوردار خواهد بود.

مدیریت تکنولوژی شامل گرایش های : 1-نوآوری   2-استراتژی‌های توسعه صنعتی   3-انتقال تکنولوژی   4-سیاست‌های تحقیق و توسعه

 

مدیریت فناوری اطلاعات ( IT )

با گسترش جهاني شدن و بالتبع افزايش استفاده از فناوري اطلاعات در سازمان ها، بسياري از سازمان ها با حجم انبوهي از داده ها در سازمان مواجه مي شوند كه از یک سو برای استفاده از آنها به فیلتری صحیح نیارمندند تا بمباران اطلاعاتی نشوند و بتوانند از اطلاعات مربوط استفاده نمایند و از سوی دیگر سهل انگاری و غفلت از داده های موجود مي تواند به عدم كارايي سازمان منجر شود، لذا در ساده ترين تعريف مديريت فناوري اطلاعات عبارتست از استفاده از داده هاي موجود در سازمان جهت تصميم گيري صحیح و بموقع.

مدیریت ( IT ) شامل گرایش های : 1-کسب و کار الکترونیک    2-مدیریت منابع اطلاعاتی    3-سیستم های اطلاعاتی پیشرفته     4-مدیریت دانش می باشد.

 

مدیریت کارآفرینی

مدیریت کارآفرینی عبارت است از هشیار بودن و گوش بزنگ بودن افراد برای شکار فرصت هایی که ممکن است کمتر کسی به آن فکر کند. هدف از اجرای دوره کارشناسی ارشد مدیریت کارآفرینی تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز مدیریت فعالیتهای کارآفرینانه در بخش خصوصی و بخش عمومی است. چنانچه داوطلبان کارشناسی ارشد کارآفرینی دارای تجربه کار عملی در یکی از بخشهای خصوصی، عمومی و دولتی باشند دروس برایشان بسیار جذاب تر و عملی تر خواهد بود.

مدیریت کارآفرینی شامل گرایش‌های : 1-کسب و کار جدید   2-گردشگری   3-فناوری اطلاعات   4-سازمانی   5-بین الملل   6-توسعه   7-کسب و کار الکترونیکی می‌باشد.

 

مدیریت مالی

با توجه به تجارت جهانی و اقتصاد در حال رشد کشورها و همکاری و معاملات بین کشورها، نظام‌های مالی و روش‌های سرمایه‌گذاری از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد، به طوری که حتماً باید مدیران مالی توانایی در واحدهای مالی و تجاری حضور یابند سازمان‌های بورس و اوراق بهادار، بانک‌ها و موسسات اعتباری، وزارت بازرگانی، سازمان‌های اقتصادی بزرگ از مراکز جذب فارغ‌التحصیلان گرایش مدیریت مالی هستند.

مدیریت مالی شامل گرایش های : 1-مهندسی مالی و مدیریت ریسک   2-بانکداری    3-بیمه    4-مستغلات     5-حقوق مالی    6-تامین مالی و سرمایه گذاری در نفت و گاز می باشد.